חרדה, הפרעות חרדה

הפרעות חרדה

Anxiety Disorders

הפרעות חרדה כוללות הפרעות שיש להן מאפיינים של פחד מופרז וחרדה וקשורות להפרעות התנהגותיות. פחד – הינו תגובה רגשית לאיום ממשי או משהו הנתפס כאיום, בעוד שחרדה הינה הציפייה לאיום בעתיד. באופן ברור שני מצבים אלה גם חופפים, אבל יש ביניהם גם הבדלים. בעוד שפחד נקשר יותר לעלייה חדה של ההתעוררות האוטונומית ההכרחיים למצבים “התקף או ברח”, למחשבות על סכנה מיידית ולהתנהגויות בריחה, הרי שחרדה נקשרת יותר למתח בשרירים, לדריכות בהתכוננות לקראת סכנה עתידית ולהתנהגויות נמנעות או זהירות.

ההפרעות בחרדה נבדלות ביניהן בסוגי האובייקטים או המצבים היוצרים הפחד, חרדה או התנהגויות הימנעות, ובחשיבה הקוגניטיבית הנקשרת לכך.  הפרק בנוי באופן התפתחותי , כשרצף ההפרעות מסודר ברצף על פי הגיל האופייני של הופעת הסימפטומים.

כולנו מרגישים חרדה ופחד בזמנים מסוימים. לרוב, אנו דואגים שמא דברים לא יסתדרו בדיוק כפי שתכננו. לעיתים, אנו חווים סימנים גופניים, כמו יובש בפה, בעיות במערכת העיכול, דפיקות לב, לחצים בחזה או בעיות בשינה. לעיתים, לחרדה שלנו עשויה להיות השפעה מסויימת חיוביות, בכך שהיא מתריעה כי עלינו להפנות תשומת לב למשהו. כאשר חוויה זו הופכת לכרונית,מציקה ומפריעה לחיים שלנו, אנו רואים בה כמשהו לא רצוי- חרדה.

בעבר הייתה משפחת הפרעות חרדה אחת גדולה שכללה בתוכה -OCD  וגם  PTSD. במהדורה החמישית של ה-DSM הופרדו הפרעות החרדה להפרעות ה-OCD  והפרעות דומות. כמו כן הפרידו גם את הפרעות הפוסט טראומה וההסתגלות (שם נמצא את ה-PTSD).

מה ההבדל בין פחד לחרדה? למה למעשה אנחנו מדברים על משפחת הפרעות חרדה ולא על משפחת הפרעות פחד?

  • פחד- תגובה לאיום ידוע, ברור, ספציפי, חיצוני, ללא קונפליקטים, לרוב פתאומי, לא צפוי, בדרך כלל ב”כאן ועכשיו”. בגדול, אפשר להגיד שפחד הוא רגש או תגובה הישרדותית, כי היא נועדה להגן עלינו כשאנחנו מתמודדים עם איום- למשל בתקופה בה היינו אנשי מערות והופיע אריה שהוא היה סכנה ממשית בהווה. כלומר-
  • רגש אדפטיבי המתעורר נוכח סכנה, שיש לו פונקציה הישרדותית אבולוציונית- הכנת הגוף לתגובה.
  • חרדה- תגובה לאיום לא ידוע, פנימי, מעורפל, מעומעם, קונפליקטי, לרוב הדרגתי, בדרך כלל קשור בציפייה לעתיד ובתחושה של חוסר שליטה. החרדה היא תגובה רגשית ועוצמתית. אההגדרה הכללית מדברת על חרדה כתגובה שזהה לפחד, אך מדובר במצב שבו האיום מעורפל ולא ידוע. ברגע שאתה חש תגובה כזו שקשורה למשהו עתידי- איום פוטנציאלי שמתקיים בראש- מדובר במשהו שקשור לחרדה (למשל פחד מטיסות- יכול להיות שהמטוס יתרסק ואז הסכנה היא ממשית). בחרדה, הגירויים נמצאים בראש שלנו, אך הגוף, התודעה והרגשות שלנו חווים את הרעיונות שלנו כאפשרויות אמיתיות. בחרדה, אנחנו מגדילים בראשנו את ההסתברות שאירוע יתרחש.
  • צוות האתר מודה לכם כי בקרתם באתר זה ומזמין אתכם להכנס לקישורים הבאים- חזרו לבלוג  ד”ר אילן טל בקישור