סכיזופרניה

המחלה מהקשות שיש- סכיזופרניה

סכיזופרניה – Schizophrenia

 1. תסמינים אופייניים: שניים (או יותר) מהתסמינים שלהלן, שכל אחד מהם קיים חלק ניכר מן הזמן לאורך תקופה של חודש אחד (או פחות, אם טופל בהצלחה). חייב להופיע לפחות אחד מהבאים 1, 2 או 3:
 2. הרהורי-שווא (דלוזיות)
 3. הזיות (הלוצינציות)
 4. דיבור לא-מאורגן (השמטות בתדירות גבוהה (derailment) או חוסר קוהרנטיות)
 5. התנהגות לא מאורגנת באופן קיצוני, או קטטונית
 6. תסמינים שליליים (דיבור רגשי מונמך או avolition=חוסר הנעה או מוטיבציה)
 1. בחלק ניכר מהזמן שחלף מאז פרוץ ההפרעה רמת התפקוד בתחום עיקרי אחד או יותר כגון עבודה, יחסים בינאישיים, או דאגה לצרכים האישיים, נופלת במידה ניכרת מזו שהושגה לפני התפרצות ההפרעה (או, אם ההתפרצות חלה בילדות או בגיל ההתבגרות, חוסר יכולת להגיע לרמה הצפויה ביחסים בינאישיים, בלימודים או בעבודה).
 1. משך: סימנים מתמשכים להפרעה מתמידים לפחות במשך שישה חודשים. תקופה זו של שישה חודשים חייבת לכלול לפחות חודש אחד של תסמינים (או פחות, אם טופלו בהצלחה) המתאימים לקריטריון א’, (כלומר תסמינים של השלב הפעיל) ויכולה לכלול תקופות של תסמינים מבשרי-מחלה או שרידיים. בתקופות מבשרות מחלה או בעלות שרידי מחלה אלה, סימני ההפרעה יכולים להתבטא בתסמינים שליליים בלבד או בשניים או יותר מן התסמינים המפורטים בקריטריון א’ בצורה ממותנת (למשל אמונות מוזרות או התנסויות תפיסתיות יוצאות-דופן).
 1. שלילת הפרעה סכיזואפקטיבית והפרעת מצב-רוח: הפרעה סכיזואפקטיבית והפרעת דכאון או ביפולארית נשללו, כי (1) אפיזודות של דיכאון מז’ורי או מאניה לא הופיעו ביחד עם התסמינים בשלב האקטיבי, או (2) אם הופיעו אירועי מצב-רוח במקביל לתסמיני השלב הפעיל, הם הופיעו למשך זמן מינורי מסך הכל פרק הזמן של תקופות המחלה הפעילה והשרידית.
 1. שלילת שימוש בחומרים / מצב רפואי כללי: ההפרעה אינה מיוחסת להשפעותיו הפיסיולוגיות של חומר כלשהו (כגון סם או תרופה) או ממצב רפואי אחר.
 1. קשר להפרעת התפתחות רחבת-היקף: אם יש היסטוריה של הפרעת הספטרום האוטיסטי או פרוץ הפרעת תקשורת של הילדות, תינתן אבחנה נוספת של סכיזופרניה, רק אם קיימים הרהורי-שווא או הזיות בולטים, בנוסף לסימפטומים אחרים שדרושים לסכיזופרניה, והמתקיימים במשך חודש אחד לפחות (או פחות, אם טופלו בהצלחה).

ציין אם:

מאפייני מהלך המחלה הבאים יהיו בשימוש רק לאחר פרק זמן של שנה מהמחלה, ואם אינם עומדים בסתירה לקריטריוני האבחון של מהלך המחלה:

 • אפיזודה ראשונה, כיום באפיזודה אקוטית: אינדיקציה/מצג ראשון של ההפרעה התואמים לסימפטום שהוגדר בדיאגנוזה וקריטריון הזמן. אפיזודה אקוטית היא תקופת זמן שבה מתממשים ומופיעים קריטריוני הסימפטום.
 • אפיזודה ראשונה, כיום בהפוגה (remission) חלקית: הפוגה חלקית היא תקופת זמן שבמהלכה מושג שיפור לאחר אפיזודה קודמת ושבה הקריטריונים המגדירים של ההפרעה מופיעים חלקית.
 • אפיזודה ראשונה, כיום בהפוגה מלאה: הפוגה מלאה היא תקופת זמן לאחר אפיזודה קודמת שבמהלכה סימפטומים של ההפרעה אינם נוכחים.
 • אפיזודות מרובות, כיום באפיזודה אקוטית: אפיזודות מרובות, עשויות להקבע לאחר מינימום של 2 אפיזודות (כלומר, לאחר האפיזודה הראשונה, הפחתה, ומינימום מעידה/חזרה אחת).
 • אפיזודות מרובות, כיום בהפוגה חלקית
 • אפיזודות מרובות, כיום בהפוגה מלאה:
 • המשכיות: הסימפטומים התואמים את הקריטריונים של התסמינים המאובחנים של ההפרעה נשארים למשך מרבית מהלך המחלה, עם תקופות שבהן ישנו סימפטום תת סיפי מאוד קצר באופן יחסי למהלך הכולל של המחלה.

 צוות האתר מודה לכם כי בקרתם באתר זה ומזמין אתכם להכנס לקישורים הבאים- חזרו לבלוג  ד”ר אילן טל בקישור

אין צורך לפרט :

 • עם קטטוניה (בהתייחס לקריטריון הקטטוניה הקשור עם מחלה נפשית אחרת, להגדרה, עמ 119-120)

 

ציין מידת חומרה נוכחית:

החומרה נמדדת על ידי הערכה כמותית של הסימפטומים העיקריים של פסיכוזה, כולל דלוזיות, הלוצינציות, דיבור לא מאורגן, התנהגות פסיכומוטורית אבנורמלית, ותסמינים שליליים. כל אחד מהסימפטומים האלה עשוי להיות נצפה במידת החומרה הנוכחית שלו (הכי חמור בשבעת הימים האחרונים) בסולם של 5 דרגות מ- 0 (לא נוכח) ועד 4 (נוכח וחמור).

חזור לעמוד הבית – ד”ר אילן טל

אבחון סכיזופרניה יכול להעשות ללא השימוש בציינן מידת החומרה.