סטרס, מתח, טיפול בסטרס

מהו סטרס

מינוח הרשמי לסטרס או לחץ נפשי הינו “דחק”. דחק הוא מצב הדורש מהאדם הסתגלות. מצב זה יכול להיות שלילי או חיובי, אך הוא מחייב מהאדם להתאמץ ולהתמודד עם מצב הדחק. התגובה של האדם למצב זה יכולה להיות פיזיולוגית או פסיכולוגית. מצב דחק הוא גם כזה היוצר עומס על יכולת ההתמודדות והמשאבים של האדם.

מצבי דחק יכולים לנבוע מכמה מקורות:

תסכול – נוצר בד”כ כאשר אדם מציג מאמצים לקראת יעד מסויימים ואלו נכשלים, או כאשר לאדם אין יעד ראוי העומד לפניו. שניהמצבים הללו פוגעים בהערכה העצמית של האדם ועשויים להביא לתסכול.

לחצים – חיצוניים או פנימיים – לחץ בדרך כלל נוגע לצורך להגיע ליעד מסויים או להתנהג באופן מסויים. דוגמאות נפוצות ללחצים הם צורך להישגים בלימודים או בעבודה, ריבוי משימות בעבודה, דרישות גבוהות או מוגזמות של הסביבה מהאדם או של האדם מעצמו.

קונפליקטים  – בין האדם לסביבתו או בתוך האדם עצמו

כמעט מידי יום אנו נתקלים בגורמי דחק בחיינו, המדיה בה הדחק יהווה קושי בחיינו תלוי במשך הזמן שהוא נמשך, כמה הוא משמעותי או חשוב לאדם, האם ישנם כמה גורמי דחק המאפיינים את חיי האדם באותה תקופהו כן עד כמה האדם מרגיש כי המצב בו נמצא הוא נשלט או בלתי נשלט. לעיתים אנשים מצליחים להתמודד ולתפקד עם כמה גורמים דחק במקביל אך הוספת גורם דחק נוסף (אפילו חיובי) עשוי להיות “הקש ששבר את גב הגמל” וליצור מצוקה משמעותית

טיפול בסטרס הוא מגוון ומותאם לכל אחד ומצבו האישי – יש לבחון את גורם הדחק הנוכחי, את המשאבים של האדם (חיצוניים ופנימיים) את העבר שלו (ויכולת ההתמודדות שלו עם מצבי דחק אחרים בעבר) וכן את האופן בו היה רוצה להתמודד עם הלחץ. טיפול בסטרס יכול להיות תרופתי (להרגעה והפחתת מצבי חרדה), טיפול ממוקד באמצעות CBT, בשיטת מיינדפולנס, דינמי ועוד.

צוות האתר מודה לכם כי בקרתם באתר זה ומזמין אתכם להכנס לקישורים הבאים- חזרו לבלוג ד”ר אילן טל פסיכיאטר בקישור