טיפול דיאדי- טיפול פסיכולוגי לילדים רכים

טיפול דיאדי

טיפול דיאדי הוא טיפול ייחודי בילדים, בעיקר בתקופת הגיל הרך, במסגרתו מעורבים ההורים באופן פעיל בטיפול ומהווים את החלק הארי שלו. המילה דיאדה משמעותה “זוג” ובטיפול דיאדי הכוונה לשימת דגש על האינטראקציה הדיאדית כלומר הקשר בין האם והילד ובין האב והילד.

טיפול דיאדי עושה שימוש בקשר הורה-ילד ובהתקשרות של הילד להוריו על מנת לעזור לילד להתגבר על קשיים שונים. כך למשל, טיפול דיאדי יכול לסייע לילדים הסובלים מקשיים התפתחותיים, קשיי וויסות, בעיות באכילה, בעיות התנהגות, התפרצויות זעם, פחדים, לרבות חרדת נטישה, וכן להורים המעוניינים לחזק את הקשר עם ילדיהם ולהבין אותם טוב יותר.

בפועל, טיפול דיאדי מתקיים כך שנערכים סבבים של שלושה סוגי מפגשים: מפגש של הילד עם האם, מפגש של הילד עם האב ומפגש של ההורים עם המטפל. במפגשי ההורים עם הילד המטפל נוכח בפגישה, אשר מערבת בעיקר משחק חופשי בין ההורה לילד, בעוד שהמטפל צופה באינטראקציה ומאפיינה הייחודים.

במפגש של המטפל עם ההורים הוא מציף ומסביר כיצד הדינמיקה שנוצרה בין כל הורה לילד עשויה להשפיע על האופן בו הילד מתמודד עם הקשיים, חווה אותם ומסוגל להתגבר עליהם. כמו כן, הוא חושף להורים כיצד יוכלו לשפר את הדינמיקה עם ילדם.

יתרונו העצום של טיפול דיאדי הוא בשימוש שהוא עושה בתפקיד המשמעותי של ההורה בחיי הילד ובהשפעתו על העולם הרגשי שלו כמו גם באופן בו קשיים שההורים חווים עשויים גם הם להשפיע על התפתחות הילד וכמובן על

הדינמיקה הנוצרת בין ההורה לילד.

מרכז ד”ר טל- ד”ר אילן טל