טיפול בחרדה מבוסס מיינדפולנס

בחיינו הרגילים אנו נוהגים לפעול באופן טכני כמעט רובוטי, בלי לשים לב כי חוויות ומחשבות שעולות בתוכנו הן חלק חשוב מאישיותינו. הטייס האוטומטי הזה תורם לכך שאנו נבצע פעולות בלי בכלל לשים לב מה אנחנו מרגישים או רוצים. זוהי למשל הדרך הנוחה למחשבות שליליות להשפיע עלינו למרות שלא רצינו וזו גם הסיבה שלעיתים אנחנו אוכלים מבלי להרגיש. מיינדפולנס היא דרך טיפול המפחיתה מתח דרך תשומת לב ספציפית. תשומת לב זו הנקראת קשיבות מסתמכת על התייחסות שקטה למה שקורה לנו כרגע, כלומר מה קורה בהווה, באופן שאינו שיפוטי.
הטיפול בצורה זו החל כבר במהלך שנות ה-80, ובתחלה הטיפול לא יועד לאנשים עם קושי נפשי -שזה, אגב, כולנו- אלא ככלי להתמודדות עם כאב כרוני. בהדרגה נמצא כי שיטה זו המבוססת על עקרונות המדיטציה, יעילה עבור מגוון בעיות רפואיות מסוגים שונים, כולל בעיות של כאבי ראש בלתי מוסברים, ואפילו מחלות לב וכלי דם, וכמו כן היא עוזרת באופן משמעותי להתמודדות עם דיכאון, מתח, וחרדה.
אמנם השיטה פותחה באמצעות כלים של מדיטציה אך חשוב להבין שלא כל מדיטציה זהה וישנן טכניקות מדיטציה שונות, הנבדלות זו מזו באופן מהותי.
עקרונית, מיינדפולנס מתבססת על המדיטציה הבודהיסטית. הבודהיזם מתייחס להתמודדות ולכאב כחלקים בלתי נפרדים מהחיים, ולפי תפיסה זו הסבל, ולא הכאב, הוא דבר סובייקטיבי מאד, ומכאן הינו בר השפעה. זהו הסבר מאד מאד פשטני, וגם לא מדויק אך הוא כן מסכם את היישום של התאוריה הבודהיסטיתלתוך הטיפול הפסיכולוגי המודרני . הכלים המרכזיים לקוחים גם הם מהמסורת הבודהיסטית ועוסקים במיקוד תשומת הלב והגברת הקשיות לגוף ולנפש.
תשומת הלב הספציפית אינה המטרה היחידה, ונדרשים אימון ופיתוח של דברים נוספים. ראשית,
אמונה ביכולת להפחית סבל בזמן משבר, הקדשת מאמץ להקטנת הסבל, דבר שרבים מתקשים לקבל, יכולת ריכוז מדיטטיבית המתפתחת עם תרגול, המאפשר להבחין בחוויה ומעל הכל הסתכלות חסרת שיפוט, שגם היא מתפתחת תוך כדי תרגול.

הכלי העיקרי הוא ללמוד להיות “אני מתבונן” במה שקורה לנו, באופן שאינו שיפוטי או ביקורתי תוך התמקדות בחוויה המתרחשת בהווה, ונטרול החשיבה על העתיד או אפילו על העבר.
קיים דגש רב ונכבד על חוסר השיפוטיות בתרגילי המיינדפולנס כדי לקבל ביתר קלות את הקושי, תוך כדי הפחתת הסבל הנגרם ממנו.

כמו טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) טיפול המיינדפולנס מאפשר להסתכל מהצד על המחשבות וההתנהגויות שלנו, אבל לאו דווקא להסיח את המחשבות או לתקן אותן אלא לחדד את המיקוד להווה.
חוסר השיפוט מסייע בתהליך ומאפשר הבעת רגשות שונים כמו אשמה, בושה, פחד, חרדה כעס ולמעשה מאפשר קבלה שלהם
ההשלמה מסייעת לקבל את הקושי מבלי לשפוט אותו ובמקביל לפעול בדרך שמסייעת לכאב ולסבל לפחות.  לתמוך בהתנהגות שאינה אדפטיבית.

מיינדפולנס הינה שיטת טיפול בעלת אימפקט משמעותי ויעילה בהתמודדות עם מחלות גופניות, בהפחתת כאב פיזי ונפשי, וכמובן טיפול בהפרעות חרדה ובעיקר לטיפול בדיכאון כרוני ומניעה של הופעת דיכאון נוסף דיכאון

חזרה עמוד הבית של אתר התמיכה ד”ר אילן טל פסיכיאטר