פסיכותרפיה, טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי הינו שם כולל מאד לסוגים רבים של טיפולים נפשיים שעורכים פסיכולגים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאלים. בניגוד לעבר, בן היה טיפול רגשי מסוג אחד בלבד- טיפול רגשי או דינמי או אנליטי, היום קיימים סוגים שונים של טיפולים שלעיתים אינם דומים בכלל זה לזה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי שונה מטיפול דינמי ששונה מטיפול פסיכואנליטי ששונה ממינדפולנס. ששונה מחשיפה ממושכת, ואלו רק דוגמאות. לכל אחד מהטיפולים בעיה ספציפית עליה הוא עונה, ומסובך אף יותר שלפעמים נדרשים שילובים בין טיפולים.

באופן עקרוני, טיפול רגשי, בין אם דינמי, אנליטי או פסיכותרפיה, מתעסק ברגשות ובשורש שלהם בעיקר סבי היחסים המוקדמים שלנו בילדות וההתהוות של היחסית הללו בחיים הנוכחיים שלנו. עקרונית, המטרה היא להבין איך היחסים הללו משתקפים ביחסים בטיפול ומשם להתקדם. עדיין, בתוך זרם זה קיימות גישות שונות ובוודאי מטפלים שונים הנבדלים זה מזה באישיותם.

הטיפולים הרגשיים קצרי המועד, נועדו להתמודד עם בעיה ושורשיה הרגשיים מבלי להסכל באופן כולל על כל הדפוסים הרגשיים הקיימים. הטיפול הפסיכולוגי הזה יעל כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי כנראה, אבל המיקוד הוא רגש ויחסים ולא מחשבות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו שם כולל לטיפולים, שוב, שונים מזה מזה שהמיקוד הוא מחשבות והתנהגויות חוזרות אשר מכשילות אותנו לאורך החיים וגורמות להופעת דיכאון חרדה או פוסט טראומה. הטיפול מתמקד בזיהוי הדפוסים החוזרים ובשינו הנקודתי של מחשבות או התנהגויות שמשמרים את הטראומה, החרדה או הדיכאון.

מיינדפולנס הוא טיפול הנועד להפחית את הסבל ומבוסס על עקרונות המדיטציה הבודהיסטית של קבלת הכאב אבל הפחתת הסבל.

חשיפה ממושכת הוא טיפול ספציפי לפוסט טראומה

EFT הינו סוג של טיפול רגשי- התנהגותי הדומה לסכמהתרפיה, כלומר מתמקד בסכמות או תבניות רגשיות ובשינוי הספציפי שלהן.

מה טוב למה-

זה מאד מבלבל… כי עקרונית כולם טובים לכולם ורק איש מקצוע שפוגש אתכם (במרכז רב מקצועי) יכול לתת לכם תשובה אבל באופן כללי ניתן לשייך את הטיפולים הבאים

בעיות בביטחון עצמי או ערך עצמי, חוסר מימוש, קשיים במערכות יחסים- טיפול רגשי

חרדה, דיכאון, בעיקר ספציפיים- טיפול קוגניטיבי התנהגותי

בעיות רגשיות שונות- איאפטי

פוסט טראומה- חשיפה ממושכת

דיכאון וחרדה- מיינדפולנס

צוות האתר מודה לכם כי בקרתם באתר זה ומזמין אתכם להכנס לקישורים הבאים- חזרו לבלוג  ד”ר אילן טל בקישור…

 

צפו:

 

 צוות האתר מודה לכם כי בקרתם באתר זה ומזמין אתכם להכנס לקישורים הבאים- חזרו לבלוג  ד”ר אילן טל בקישור.  קישורים נוספים:   ד”ר אילן טל פייסבוק,