התמודדות עם משבר אצל ילדים

משבר והתמודדות עם משבר בחיי ילדים

כהורים אנחנו מאחלים לילדים שלנו ילדות מאושרת ונטולת משברים, אבל חשוב להבין שמשבר ותסכול הם חלק מהתפתחות נורמטיבית של ילדים וגם של מבוגרים. ישנם מקרים בהם המשבר פשוט יחלוף ולעיתים במהלך המשבר יהיה אפשר לעזור לילד על מנת למנוע מן המשבר להתרחב ולפגוע בתפקוד. משברים בילדים יכולים להיות שונים ומגוונים, חיובים (מעבר דירה, הולדת אח) או שליליים – החל מלקיחת צעצוע בגן, דרך פרידה מההורים, סכסוכים ומשברים עם חברים ועוד.

למעשה, כמעט כל יום ילדים מתמודדים עם תסכולים. לחוויה של תסכול משמעות חשובה להתפתחות הילד אם במשמעות של יכולת לחוות דחיה או יכולת להתמודד עם דחיית סיפוקים.

משבר לעומת זאת הוא מצב בו יש הפרת איזון בין המשאבים שיש לילד להתמודד עם הבעיה לבין חומרת הקושי. מכאן, שהמשבר שהילד חווה הוא לא האירוע עצמו אלא האופן בו הוא חווה אותה מבפנים.

קושי להתמודד עם המשבר עשויה לגרום לפחדים, חרדות, רגרסיה (הרטבה, מציצת אצבע וכדומה), בעיות התנהגות, כעס, דכדוך, היצמדות להורה, ביעותי לילה ועוד.

ישנם מקרים בהם אפשר להכין מראש את הילד במידה והמשבר צפוי כמו למשל מעבר דירה, הולדת אח, עליה לכיתה א’ וכדומה.

ישנה גם משמעות גדולה לתגובה במהלך המשבר. בשלב הראשון חשוב לשוחח עם הילד כמה שיותר, גם אם הוא משתף פעולה בשיחה הראשונה.

חשוב לזכור כי לילדים כושר הסתגלות וגמישות והם עומדים באירועי חיים שונים, גם כאלה שטומנים בתוכם שינויים משמעותיים. כאשר הילד מתקשה לעבד את האירוע, לדבר עליו ולתמלל אותו במילים עשויה להתפתח רגישות או 

צוות האתר מודה לכם כי בקרתם באתר זה ומזמין אתכם להכנס לקישורים הבאים- חזרו לבלוג ד”ר אילן טל פסיכיאטר בקישור

התמודדות לא יעילה עם המשבר, או אז מומלץ לפנות לאיש מקצוע ולבחון כיצד ניתן לסייע לילד, מוקדם ככל האפשר