כסיסת ציפורניים וחרדה

כסיסת ציפורניים וחרדה

צעירים רבים, אך גם מבוגרים כוססים ציפורניים. זהו הרגל רע לו השלכות בריאותיות (לא חמורות, אך מציקות) ורגשיות כאחד. ברמה הבריאותית כסיסת ציפורניים עשויה להחליש את הציפורן, לפגוע במראה האסתטי שלה, לגרום להעברת חיידקים מהפה לאצבע ולגרום להופעת כאב בשל חשיפת העצבים הנמצאים בבשר שמתחת לציפורן.

ברמה הרגשית כסיסת ציפורניים היא למעשה תופעה השייכת למשפחה של התנהגויות חוזרות הממוקדות בגוף,  BFRB – Body Focused Repetitive Behavior אלו בעיות המקבלות את ביטוין בעיסוק בגוף, בדומה לתלישת שיער, נשיכות עור ועוד.

פעולת הכסיסה נובעת מתוך דחף בלתי נשלט הנועד להפחית חרדה, מתח או כניסיון לוויסות והרגעה עצמית. באמצעות כסיסת הציפורניים נרשמת ירידה במתח או החרדה של האדם, אך לא לזמן רב, לרוב זהו מעגל סגור במסגרתו מתח נוסף (שלילי או חיובי אגב) מעלים שוב את הצורך בכסיסה על מנת לפחית את עוצמת המתח.

טיפול בכסיסת ציפורניים דומה לטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ונעשה באמצעות טיפול CBT. בטיפול לומדים כיצד להימנע מהיענות לדחף לכסוס, טכניקות שנועדו לעזור בהפחתת מתח וחרדה ומיומנויות לוויסות עצמי יעיל. במידת הצורך, ניתן גם להיעזר בטיפולים תרופתיים המותאמים אישית למטופל

צוות האתר מודה לכם כי בקרתם באתר זה ומזמין אתכם להכנס לקישורים הבאים- חזרו לבלוג  ד”ר אילן טל בקישור

צפה בקטע וידאו של ד”ר טל על כסיסת ציפורניים