הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

תפקוד יום-יומי עם הפרעות קשב וריכוז בקרב מבוגרים

אבחון הפרעות קשב וריכוז הוא כבר הליך נפוץ ומוכר, לא רק בקרב ילדים אלא גם בקרב מבוגרים, הסובלים מהשלכות ההפרעה על תפקודם. ברוב המקרים, מבוגרים המגיעים לאבחון קשב וריכוז מתארים כי בילדותם סבלו מכל הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז אך לא ידעו להצביע על העובדה כי מה שהם חווים זה למעשה ביטוי של הפרעת קשב וריכוז.
הפרעת קשב במבוגרים באה לידי ביטוי בכמה סימפטומים נפוצים: קושי להתמיד במיקוד קשב לאורך זמן, ניתוק של המחשבה בתדירות גבוהה, קושי לשמור על סדר וארגון ונטיה כללית לחוסר ארגון, קושי לעכב תגובות ולשמור על איפוק ונטייה לאימפולסיביות

בקרב מבוגרים, הפרעות קשב וריכוז עשויות לפגוע בתפקוד במגוון תחומים, כמו למשל בלימודים אקדמאים או אחרים, בעבודה אך גם ביחסים בין אישיים – עם בני זוג או הילדים, בני משפחה וחברים. כך למשל, הנטייה של אנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז להתקשות בקבלת סמכות, לעמוד בלחצים, להתמיד באופן קבוע במשימות הדורשות ריכוז וקשב  לאורך זמן והנטיה לשכוח משימות או נהלים מסויימים עשויות להוות קושי משמעותי בתפקוד יעיל בעבודה. כך, אנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, גם אם בעלי אינטליגנציה גבוהה, כישרון מיוחד או יכולות גבוהות עשויים לפגוע ביכולת שלהם לתפקד באופן יסודי ומאורגן ולעשות רושם מקצועי בעבודה ולא פעם גם להשיג את אמון המעסיק.
מעבר להשלכות של הפרעת קשב וריכוז על הפן המקצועי, יש לה השלכות על היחסים הבין אישיים בתוך המשפחה. כך למשל בני זוג לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים להתלונן רבות על כך שבן הזוג אינו מקשיב להם, או שמתחיל להקשיב אך משנה נושא באמצע או מתפרץ לדבריהם, כי הוא סובל מהתפרצויות זעם שחולפות, נוטה לאימפולסיביות ולהגיד כל מה שעולה בראשו בלי יכולת לעצור ולהתאפק. ביחסים עם ילדיהם הם עשויים להתקשות לשחק לאורך זמן עם ילדיהם, לעזור בשיעורי בית (בשל הצורך להתרכז ולהתמקד לאורך זמן), ובכלל לשהות לאורך זמן בפעילות עם המשפחה בלי להיות מוסחים בקלות.

על פי רוב, כאשר הפרעת הקשב החלה כבר בילדות, וודאי כאשר לא טופלה, עשויות להיות לה השלכות על דפוסי התנהגות או להביא להתפתחותם של קשיים רגשיים כמו דימוי עצמי נמוך, נטיה לכעס, הסתגרות והתגוננות מפני תגובות הסביבה, חוסר מוטיבציה (כהשלכה משנית של הפגיעה בערך העצמי), נטיה לכוחנות, קושי לקבל מרות או סמכות ועוד. קשיים אלו, גם אם האדם אינו מודע לכך שנובעים מהפרעת קשב וריכוז משפיעים באופן ישיר על התפקוד היום-יומי, לרבות על יכולת ההסתגלות במסגרות תעסוקה, וכאמור, על היחסים הבין אישיים.

טיפול תרופתי בהפרעת קשב וריכוז ניתן על ידי פסיכיאטר או נוירולוג בלבד לאחר אבחון מקיף. טיפול משלים לטיפול תרופתי נועד לעזור לאדם להתמודד עם ההשלכות של הפרעת הקשב, בין אם על הדימוי העצמי, ובין אם על דפוסי ההתנהגות השלילים או בקושי במערכות יחסים (בעבודה או משפחתיות). הטיפול הרגשי הינו טיפול ממוקד הנועד לתת כלים יעילים ומיומנויות ספציפיות שיעזרו למטופל להתמודד עם האתגרים שמציבה הפרעת הקשב והריכוז ביום-יום. הטיפול הרגשי משלב טכניקות ושיטות טיפול שונות: טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), מיינדפולנס, EMDR, ביופידבק, הרפיות, דימיון מודרך ועוד. כאשר בוחרים את הטיפול הנכון חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה אשר יוכל להתאים את שיטת הטיפול המתאימה לא רק לאבחנה של הפרעת הקשב והריכוז אלא גם לאישיות הספציפית של כל אחד, להשלכות של הפרעת הקשב ולמציאות הייחודית של כל אחד   
צוות האתר מודה לכם כי בקרתם באתר זה ומזמין אתכם להכנס לקישורים הבאים- חזרו לבלוג ד”ר אילן טל פסיכיאטר בקישור 

image
ד"ר אילן טל