הפרעה טורדנית כפייתית – OCD

הפרעה טורדנית כפייתית – OCD

קריטריונים לאבחון:

א. נוכחות של  אובססיות , כפייתיות , או שתיהן :

    אובססיות מוגדרות על ידי (1) וגם ( 2 ) :

  1. מחשבות חוזרות ונשנות ומתמשכות, דחפים או תמונות שנחוו, בחלק הזמן במהלך הפרעה, כחודרניות ולא רצויות, וכי לרוב האנשים גרמו לחרדה או מצוקה ניכרת.
  2. הפרט מנסה להתעלם או להדחיק את מחשבות /דחפים/תמונות , או לנטרל אותם עם מחשבה או פעולה אחרות (כלומר, על ידי ביצוע כפייתי) .

 

 

כפייתיות  מוגדרת על ידי (1) וגם ( 2 ) :

  1. התנהגויות חוזרות (למשל, שטיפת ידיים , סידור, בדיקה) או פעולות נפשיות (למשל, תפילה, ספירה, חזרה על מילים בשקט) שהאדם מרגיש מונע לבצע בתגובה לאובססיה או לפי כללים שיש להחיל בנוקשות.

    2. ההתנהגויות או המעשים נפשיים מכוונים למניעה או הפחתת חרדה או מצוקה, או מניעת אירוע כלשהו חשש או מצב, עם זאת, התנהגויות או המעשים הנפשיים אינם קשורים באופן מציאותי עם מה שהם נועדו לנטרל או למנוע , או שהם באופן ברור מוגזמים.

הערה: ייתכן שילדים קטנים לא יוכלו לבטא את המטרות של התנהגויות אלו או של המעשים נפשיים .

ב. האובססיות או הכפייתיות  הן גוזלי זמן (למשל, ייקחו יותר משעה כל יום) או יגרמו למצוקה משמעותית מבחינה קלינית או לפגיעה חברתית , תעסוקתית , או לתחומים חשובים אחרים של התפקוד.

 

ג.  הסימפטומים הכפייתיים אינם מיוחסים להשפעות הפיזיולוגיות של חומרים או תכנים (למשל, תרופה, התעללות, סמים) או מצב רפואי אחר.

 

ד. ההפרעה אינה מוסברת טוב יותר על ידי התסמינים של הפרעה נפשית אחרת (למשל, דאגות מוגזמות/הפרעת חרדה כללית , עיסוק במראה /הפרעת dysmorphic גוף, קושי בהשלכת חפצים ופרידה/בהפרעת אגירה ; משיכת שיער/בטריכוטילומניה,  קלוף עור,  טקסי התנהגויות אכילה/בהפרעות אכילה , עיסוק עם חומרים או הימורים/התמכרויות; עיסוק עם מחלה , כמו בהפרעת חרדת מחלה; דחפים או פנטסיות מיניים/ הפרעות פאראפיליות; דחפים /דחף שליטה, והפרעות התנהגות ; אשמה/ בהפרעת דיכאון ; ועוד הפרעות בספקטרום סכיזופרניה והפרעות פסיכוטיות אחרות; או דפוסים חוזרים של התנהגות , כמו בספקטרום האוטיזם) .

 

ציין אם:

תובנה: הפרט מכיר בכך שהאמונות שקשורות בהפרעה האובססיבית כפייתית יכולות לנוע בטווח שבין בוודאי/בהחלט או קרוב לוודאי (כנראה נכונות) לא נכונות או שהן יכולות להיות נכונות או לא.

תובנה נמוכה: האדם חושב שאמונות הנובעות/ קשורות בפרעה האובססיבית כפייתית הן כנראה נכונות.

בהעדר תובנה / דלוזיות: הפרט משוכנע לחלוטין שהאמונות הנובעות/קשורות לפרעה האובססיבית כפייתית הן נכונות.

 

ציין אם:

קשר לטיקים:  לפרט יש היסטוריה נוכחית או בעבר שלהפרעת טיקים.

specifiers

לאנשים רבים עם הפרעת אובססיבית כפייתית (OCD) יש אמונות שאינן פונקציונליות. אמונות אלו יכולות לכלול: תחושה מוגזמת של אחריות ונטייה להפריז בהערכת איום; פרפקציוניזם וחוסר סובלנות לאי ודאות, מתן חשיבות יתר למחשבות (למשל, להאמין שעצם המחשבה האסורה גרועה כמו הפעולה האסורה עצמה) וצורך לשלוט במחשבות.

אנשים עם OCD שונים במידת התובנה שיש להם ביחס לאמונות העומדות בבסיס הסימפטומים הכפייתיים שלהם. רמת התובנה יכולה להשתנות במהלך המחלה.

עד 30% מהאנשים עם OCD יסבלו מהפרעת טיקים לכל חיים. נפוץ ביותר בקרב גברים עם התפרצות של OCD בילדות. אנשים אלה נוטים להיות שונה מאלו שאין להם היסטוריה של הפרעות טיקים, תחלואה נלווית וכו’.