דרכי הטיפול בדיכאון

ישנן שתי סיבות עיקריות לכך שאנשים אינם פונים לטיפול בשל דיכאון:

  1. יש החושבים הדיכאון זה רק מצב שזמני ו”עוד מעט זה יעבור”. חשוב לדעת כי פעמים רבות הסירוב או הקושי לפנות לטיפול הוא בדיוק הסימן שישנה בעיה, חוסר המוטיבציה הינו כאמור אחד מן הסימפטומים לדיכאון. 

    2. סטיגמה: אנשים רבים לא הולכים לטיפול בגלל הסטיגמה שיש – ”אם אני הולך פסיכולוג יחשבו שאני משוגע?!”. חשוב להבין שכמו שהרפואה מתקדמת, כך גם עולם בריאות הנפש. ובחברה המערבית המודרנית, פסיכולוג כבר ממזמן לא נחשב כבר למילה גסה. מלבד זאת, הטיפולים המודרניים נותנים מענה גם לטיפול באנשים בריאים אשר זקוקים לסיוע וכלים להתמודדות עם קשיים בחיי היום יום, בעבודה, בזוגיות ובמשפחה.

חשוב לזהות את הדיכאון ולטפל בו , אחרת הוא עשוי להימשך זמן רב ולפגוע משמעותית בחיינו. וככל שהדיכאון נמשך זמן רב יותר ללא טיפול , כך הסיכוי להישנותו גבוה יותר. לכן, אדם הסובל מדיכאון קליני ,מוטב שיקבל טיפול מקצועי על ידי פסיכיאטר מומחה או פסיכולוג.

דרכי טיפול

ישנם סוגי טיפול רבים המיועדים לטיפול בהפרעות בדיכאון, הטיפול המומלץ הינו שילוב של טיפול תרופתי יחד עם טיפול פסיכולוגי.

טיפול תרופתי- טיפול תרופתי מותאם ע”י פסיכיאטר בלבד, מאפשר הקלה יחסית מהירה, ומסייע לתפקוד ולשיפור מצב הרוח. חשוב להבין שטיפול תרופתי אינו חייב להיות קבוע ופעמים רבות ניתן רק בשלבים ראשוניים ומאוחר יותר מופסק באופן הדרגתי. 

טיפול פסיכולוגי דינאמי – הטיפולים ה”קלאסיים”- מדובר לרוב על מפגשים שבועיים, ‘אחד על אחד’ עם המטפל/ת.  מטרת הטיפולים היא לסייע לך להכיר יותר טוב את עצמך את הנפש שלך , להבין את מקור המצוקות שלך ולנסות יחד עם המטפל לעבד את חוויותיך הרגשיות. לשם שיפור תחושת הרווחה בחייך, חיזוק הביטחון העצמי ושיפור המיומנויות החברתיות שלך.

אלטרנטיבה נוספת לטיפול בדיכאון הינה הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי- CBT. טיפול CBT מתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות. במקרים רבים, דפוסי חשיבה והתנהגות אשר סוגלו במהלך שנות הילדות הופכים להיות לא יעילים, מעוררי חרדה או דכאון. אלו בעיקר באים לידי ביטוי במחשבות אוטומטיות שליליות ובעקבותיהן דפוסי התנהגות נוקשים ובלתי גמישים.  טיפולי CBT, הינם טיפולים ממוקדים וקצרי מועד, אשר מיועדים לסייע לזהות מחשבות ודפוסי התנהגות שליליים, ולתת כלים  כיצד לאמץ דפוסי חשיבה והתנהגות אדפטיביים יותר, למען השבת השליטה, הרוגע והשלווה לחייך.

צוות האתר מודה לכם כי בקרתם באתר זה ומזמין אתכם להכנס לקישורים הבאים- חזרו לבלוג ד”ר אילן טל פסיכיאטר בקישור.

אל תתמודד עם הדיכאון לבד!

לפני שמתחילים לבחור טיפול מתאים, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע מנוסה אשר מכיר את התחום ואת הטיפולים הקיימים. 

אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר לשיחת היכרות טלפונית , על מנת שנוכל להתאים לך את הטיפול היעיל ביותר ואת המטפל המתאים ביותר עבורך.